81 ILDE DENETIM ARTıRıLDı... RESTORAN VE KAFEDE 19 BIN AYRı KUSUR

Restoran ve kafelerde aykırılık dizboyu. Sadece İstanbul'da denetlenen 7 bin 209 işletmede, 19 bin 357 aykırılık tespit edildi. Bu işletmelere 42 milyon lira ceza kesildi.

Restoran ve kafelerde tarife ve fiyat denetimleri sıklaştırıldı. Ticaret Bakanlığı'na bağlı ekipler, İstanbul'un 36 ilçesindeki kafe ve restoranlarda tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması ile belirtilen fiyatlar dışında 'servis' veya başka herhangi bir ad altında haksız ücret alınıp alınmadığını denetledi.

KURALA UYMA ARTIYOR

Bakırköy'de yapılan denetimler sırasında konuşan İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, Kurban Bayramı öncesinde marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimini artırdıklarını belirterek, incelemeler sırasında yoğun şikayet aldıkları bazı kafe ve restoranları da ayrıca denetlediklerini söyledi. İsmail Menteşe, İstanbul'da restoran, kafe ve lokantalara yönelik gerçekleştirdikleri denetimler kapsamında 1 Mayıs-31 Mayıs döneminde, 7 bin 209 işletmenin denetlendiğini, 19 bin 357 aykırılık tespit edildiğini ve 42 milyon 43 bin 404 liralık idari işlem uygulandığını bildirdi.

ALO 175'İ ARAYIN

Lokanta ve restoranların giriş kapısı önünde ve hizmet sunulan masaların üzerinde bulunması gereken fiyat listeleriyle ilgili denetim faaliyetlerini de sürdürdüklerini anlatan Menteşe, ayrıca 'servis ücreti' adı altında herhangi bir ücretin talep edilip edilmediğini de incelediklerini söyledi. Menteşe, tüketiciye sunulan yiyecek ve içeceklerin menü fiyatları ile kasa fiyatı uyumunu kontrol ettiklerini belirtti. Vatandaşların ekonomik menfaatleri için bu tip işletmelerden hizmet almadan önce kapıya konulan listeleri kontrol etmelerini tavsiye eden İsmail Menteşe, şunları dile getirdi: 'Bir sıkıntı yaşamaları halinde 'Alo 175 Tüketici Danışma Hattı' ve e-Devlet üzerinden bize şikayette bulunabilirler.'

MARKETLERDE BAYRAM ÖNCESİ SIKI TAKİP

Ticaret Bakanlığı, bayrama sayılı günler kala yurt genelinde market denetimlerini sıklaştırdı. Ankara Ticaret Müdür Vekili Elif Tan, 'Fiyat etiketi denetimlerinde öncelikli olarak ürünün etiketinin bulunup bulunmadığını kontrol ediyoruz. Etikette malın ayırt edici özelliklerinden, üretildiği yer, satış ve birim fiyatı gibi önemli hususları inceliyoruz. Etiket fiyatı ile kasa fiyatının uyumlu olup olmadığının da kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir uyumsuzluk durumunda ise her bir uygunsuzluk için 2 bin 200 lira idari yaptırım uyguluyoruz' dedi. Günlük olarak 100'ün üzerinde firma denetlediklerini belirten Antalya'da Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan de 5 ekibin her gün denetim yaptığını söyledi. Diyarbakır Ticaret İl Müdürü Zafer Atik, denetimleri artırdıklarını, Diyarbakır'da bu yıl 2 bin 642 firmada 21 bin 934 ürünü incelediklerini söyledi.

2024-06-11T05:05:40Z dg43tfdfdgfd