2023 FITRE MIKTARı NE KADAR OLDU? DIYANET'TEN FITRE BEDELI AçıKLAMASı

2023 fitre miktarı, yaklaşan Ramazan ayı öncesinde vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu, 25 Ocak 2023 tarihinde toplanarak 2023 yılı fitre miktarını görüştü ve bu yılın günlük fitre bedelini belirledi. Peki, 2023 fitre miktarı ne kadar oldu?

Fitre ibadetiyle birlikte, bu yıl yine darda olanların ihtiyaçları karşılanmaya devam edecek. Ramazan ayında yapacakları fitre bedellerinin ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlar, Diyanet tarafından belirlenen tutarı merak ediyor. Peki, 2023 fitre tutarı ne kadar?

2023 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2023 fitre miktarı belli oldu. Açıklama şu şekilde;

"Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı fitre miktarının 70 TL olarak belirlenmesine, bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebileceğine, belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedeli olduğuna, bunun yanında her bir mükellefin, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebileceğine, oy birliği ile karar verildi."

Buna göre; 2023 yılı fitre miktarı günlük 70 TL olarak belirlendi.

FİTRE NEDİR?

Fitre (sadaka-i fıtr), Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mâli bir ibadettir.

Fitre ibadeti, darda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile olmakta; sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesini sağlamasının yanında toplumsal dayanışmayı da içerisinde barındırmaktadır. Bundan dolayıdır ki fitre, geniş bir mükellef kitlesi, tarafından yerine getirilmektedir.

FİTRE NASIL BELİRLENİR?

Hadislerde fitre miktarı, buğday, arpa, hurma veya üzümden Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde kullanılan ölçü birimi esas alınarak belirlenmiştir. Fitrenin bu sayılan ürünlerden belirlenmesinde, o günkü toplumun ekonomik şartları ve temel gıda maddelerinden hareketle kişinin günlük gıda ihtiyacının dikkate alındığı anlaşılmaktadır.

2023-03-12T11:16:41Z dg43tfdfdgfd